tel. +48 512-94-94-91        Pon-Sob 08:00 - 21:00

Elektronika to nasza specjalność

MENU

Youtube Naprawa VP44, Naprawa sterownika pompy wtryskowej, Naprawa PSG16
Narpawa elektroniki samochodowej Tarnobrzeg, naprawa Vp44, Naprawa PSG16, Naprawa sterownika VP44, VP30

Naprawa sterownika Pompy Wtryskowej ISUZU 1.7 Dti EDU Y17DT

Instrukcja krok po kroku jak samodzielnie naprawić sterownik pompy wtryskowej Opel ISUZU 1.7 Dti. Należy nadmienić, że naprawa sterownika Isuzu jest procesem bardzo skomplikowanym wymagającym niezbędnej wiedzy z zakresu elektroniki oraz odpowiednim wyposażeniem stanowiska pracy.

Naprawa sterownika w żadnym przypadku nie przypomina naprawy sterownika pompy wtryskowej VP44 lub VP30 firmy Bosch . Sama konstrukcja wewnętrzna znacznie różni się od siebie. W sterowniku ISUZU mamy klasyczną płytkę drukowaną wielowarstwową, a elementy rozmieszczone są w niej metodą SMD oraz THT. Profesjonalnie przeprowadzana naprawa sterownika pompy wtryskowej gwarantuje pracę jego przez kolejne lata.

Naprawa jednak nie należy do najprostszych i wymaga niezbędnych narzędzi takich jak:

 • multimetr,

 • generator,

 • oscyloskop,

 • stację lutowniczą

 • odsysacz

 • cynę, topniki

 • nożyk, śrubokręt płaski, klucze nasadowe

 

 

Jak Naprawić sterownik pompy wtryskowej Isuzu 1.7EDY y17DT. Instrukcja naprawy sterownika krok po kroku.
23 października 2018

By otworzyć sterownik należy zdjąć tylną osłonę sterownika w tym celu układamy sterownik gniazdem do dołu. Pokrywa przyklejona jest to korpusu za pomocą kleju. Metalową klapkę należy ostrożnie zdjąć z sterownika, by przez przypadek nie uszkodzić przylutowanych wewnątrz elementów elektronicznych. Wszystko należy przeprowadzić w sterylnych warunkach. Dodatkowo trzeba zapewnić ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi zarówno modułu jak i samego siebie. Ochrona sterownika przed ESD jest z pozoru bardzo ważnym elementem, gdyż wewnątrz niego są różnego rodzaju układy scalone oraz tranzystory MOSFET wrażliwe na uszkodzenie ładunkiem elektrostatycznym. Przykładem może być wsiadanie do auta i wytworzenie wyładowania elektrostatycznego celem wyrównania potencjałów, zapewne z takim zjawiskiem spotkał się ktoś z was niejednokrotnie. Wyobraźcie sobie co by się stało gdyby dostał takim małym piorunem układ scalony, nie wspominając o procesorze lub pamięci, w którym znajdują się miliony tranzystorów.

 

Po otworzeniu sterownika pompy ukazuje nam się przykręcona płytka drukowana za pomocą 6 śrub. Złota śrubka dodatkowo przytwierdza płytkę aluminiowa do korpusu sterownika, który dodatkowo spełnia rolę radiatora i zapewnia elementom elektronicznym dyssypację. Na płytce widać mnóstwo elementów elektronicznych przylutowanych metodą SMD. Już na tym etapie możemy dostrzec ewentualnie powstałe uszkodzenia. 

 

Na rysunku po prawej widać wykręcone śrubki. Oraz rozlutowane elementy przewlekane. Tutaj główną uwagę należy zwrócić bo przeprowadzenie tej czynności jest bardzo ważne. Temperatura grota musi być właściwie dobrana, gdyż zbyt długi czas rozlutowania może powodować uszkodzenie słabej jakości połączeń przelotowych. Takie uszkodzenie połączenia może zniszczyć nieodwracalnie nasz sterownik, ponieważ płytka drukowana składa się z trzech warstw. Dwóch widocznych górnej i dolnej oraz trzeciej znajdującej się pomiędzy tymi dwoma. O ile z naprawą połączenia warstwy górnej czy dolnej jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić o tyle z warstwą środkową nic nie zrobimy. Dlatego podczas rozlutowania i wyciągania płytki nie można popełnić żadnego błędu.

 

Tak wyciągniętą płytkę PCB możemy diagnozować i sprawdzać. Należy sprawdzić wszystkie podejrzane układu i elementy zamontowane po obydwu stronach. W przypadku tych sterowników występowanie zimnych lutów zwykle nie ma miejsca. Zawdzięczamy to brakiem dyrektywy RoHS, która weszła w życie w 2006r. i wymogła na etapie produkcji zastosowania cyny bez dodatku ołowiu. Ołów zapewniał odporność na warunki mechaniczne - pękanie, jak i niższą temperatrę topnienia. 

 

Po zamontowaną płytką znajduje się kilka elementów m.in. kondensatory, cewki oraz elementy półprzewodnikowe. Są one zalane w specjalnej zalewie silikonowej. W celu wykrycia usterki trzeba dokonać sprawdzenia wszystkich widocznych elementów. 

 

Ponowy montaż jest dużo prostszyi należy przeprowadzić go w odwrotnej kolejności bez obaw uszkodzenia.

Pamiętajcie, że naprawa ta wymaga ostrożności i uwagi. Jeśli nie czujecie się na siłach warto zlecić to profesjonalistom. Czasem może okazać się że zamiast zaoszczędzić możecie stracić co najmniej dwukrotnie, uszkodzicie swój sterownik oraz wydacie pieniądze na zakup drugiego. 

 

Sterownik ISUZU Delco posiadają następujące numery:

 • 8971891360,

 • 8971891361,

 • 8971891362,

 • 8971891363

 

Sterownik zamontowany jest w pojazdach marki Opel i poniższych modelach:

 • astra g,

 • meriva a,

 • corsa c,

 • combo,

 • agila

 

Pojemność silnika wynosi 1.7l i posiada następujące oznaczenia:

 • 1.7dti,

 • 1.7di,

 • 1.7dt,

 • 1.7dtl,

 • y17dt,

 • y17dti,

 • y17dtl

 

Lata produkcji sterowników:

 • 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006

Otwieranie sterownika pompy wtryskowej ISUZU 1.7

 

 

 

 

Otwieranie sterownika pompy wtryskowej ISUZU 1.7

 

 

Samodzielna naprawa sterownika pompy wtryskowej Opel ISUZU 1.7l

 

 

 

 

 

 

Płytka sterownika pompy wtryskowej Opel

 

 

Jak otworzyć sterownik pompy wtryskowej opel Isuzu

Naprawa sterownika PSG5

Dane adresowe firmy:

Bi-Elektro

 

Wyszyńskiego 16/52

39-400 Tarnorzeg

 

Infolinia Pon - Sob 08:00 - 21:00

+48 512 94 94 91

Naprawa sterowników kontakt

Naprawa sterownika PSG16

Sterownik silnika ECU

Naprawa pompy VP44

Sterownik silnika Simtec

Naprawa pompy VP30

Naprawa sterowników 

Naprawa sterownika pompy VP44

Naprawa sterownika silnika DELCO

Sterownik silnika DELCO

Skup Sterowników

Gwarancja

Kontakt

Naprawa VP30

Naprawa PSG16

Naprawa sterownika

NaprawaVP44

SterownikOpel

Naprawa pompy wtryskowej VP30

Naprawa elektroniki samochodowej

Naprawa sterownika VP44

Naprawa komputera silnika 

Sterownik DELCO